WYCIECZKOWCE W GDYNI

Cena: 84 PLN

Album jest unikatowym, pierwszym tego rodzaju wydawnictwem na polskim rynku księgarskim. Jego największym atutem, oprócz przepięknych zdjęć statków, są jego walory dokumentacyjne. Ma on 296 stron leżącego formatu 210x297 mm, składa się z dwóch części. W pierwszej dwujęzycznej polsko-angielskiej są prezentowane zdjęcia 309 statków pasażerskich wraz z krótkimi ich charakterystykami techniczno-eksploatacyjnymi, które w latach 1958-2020 1187 razy zawinęły do gdyńskiego portu. Istotną jej częścią są 62 tabele dokumentujące wycieczkowce, które każdego roku począwszy od 1958 r., przypłynęły do Gdyni, a w których uwzględniono ich numer IMO, banderę, armatora lub czarterującego, pojemność i długość statku, datę pobytu i liczbę pasażerów.
Drugą część albumu rozpoczynają zdjęcia jedynej w Polsce, znajdującej się na najbardziej reprezentacyjnym miejscu Gdyni jakim jest Molo Południowe, Alei Statków Pasażerskich oraz odbywających się tam uroczystych odsłonięć tablic upamiętniających najpiękniejsze i najczęściej zawijające tu wycieczkowce. Następnie prezentowane są zdjęcia ilustrujące imponującą historię rejsów wycieczkowych na polskich statkach pasażerskich przed II Wojną Światową oraz mniej już imponującą po wojnie, aż do 1988 r., czyli ostatniego rejsu wycieczkowca "Stefan Batory". Część tę kończy historia światowego cruisingu, uwzględniająca tendencje i problemy występujące na współczesnym rynku turystyki morskiej, zwłaszcza te spowodowane pandemią.


Autorami albumu są Mieczysław Amielańczyk kapitan żeglugi wielkiej z 37 letnim stażem pracy w PLO i u zagranicznych armatorów, z których 25 lat spędził na statkach pasażerskich, w tym 12 jaki ich kapitan. Jest też wielkim pasjonatem statków wycieczkowych, których odwiedził ponad 50 i poświęcając im też wiele publikacji. Drugim autorem jest Jerzy Drzemczewski - dziennikarz i wydawca oraz autor kilku książek i kilkuset artykułów poświęconych historii polskiej żeglugi pasażerskiej i turystyki.
Dla lepszego zobrazowania się w charakterze i treści tego albumu poniżej kilka jego stron.  
Wróć  Udostępnij