Chipolbrok 1951-2011

Wydawnictwo PORTA MARE z przyjemnością informuje że wydaliśmy monografię Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA zatytułowaną: ''Chipolbrok 1951-2011''. Na 224 str. formatu 21 x 28 cm przedstawiliśmy 60. letnią historię tego wyjątkowego przedsiębiorstwa żeglugowego, nie mającego swego odpowiednika w całej światowej żegludze.

Na jego fenomen składają się przede wszystkim trzy rzeczy: udziałowcami przedsiębiorstwa są od początku rządy Chińskiej Republiki Ludowej i Rzeczpospolitej Polskiej, jest ono pierwszą spółką typu joint venture zarejestrowaną w ChRL oraz jest firmą od początku swego istnienia dochodową. Wyjątkowość Chipolbroku polega też na zdumiewającej odporności na różnego rodzaju zawirowania polityczne, których w ostatnich sześciu dekadach nie brakowało ani w Chinach, ani w Polsce, a także na tak bardzo charakterystyczne dla żeglugi wahania koniunktury.

Dzisiaj Chipolbrok, na międzynarodowym rynku żeglugowym, jest jednym z liderów przewozów ładunków typu ''project'' i jedynym w tej grupie armatorem utrzymującym dwa serwisy okołoziemskie w obu kierunkach: wschodnim i zachodnim. Jego ogromnym atutem jest dziewięć a za kilka miesięcy 10 statków o nośności 30 tys. ton wyposażonych w dźwigi umożliwiające przeładunek sztuk ciężkich o wadze do 640 ton.

Książka jest bogato ilustrowana, zawiera bowiem 370 zdjęć, a podpisy pod prawie wszystkimi fotografiami, podobnie jak główki 22 tabel, są w dwóch językach polskim i angielskim. Jej końcowym fragmentem jest 11. stronicowe streszczenie oraz 6. stronicowe kalendarium w języku angielskim.

Niestety, książki tej przynajmniej na razie nie będzie można kupić w księgarniach, bowiem cały jej nakład został zakupiony przez Chipolbrok, który również sfinansował jej wydanie. Czynimy jednak starania by jej zaktualizowana wersja była dostępna również na ogólnopolskim rynku wydawniczym.